Moja przygoda z genealogią zaczęła się kilka lat temu.  Kilka zagadkowych historii z życia rodziny mojego ojca od dawna mnie intrygowały i to właśnie one skłoniły mnie do rozpoczęcia poszukiwań. W ten sposób około dziesięciu lat temu zaczęła się moja pasja. 

Z wykształcenia jestem absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na  kierunku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych  i Politycznych. Przez wiele lat moja praca związana była ze światem cyferek, kalkulacji, raportów finansowych, prognoz, budżetów, deadlinów itp. Natomiast kiedyś nadszedł czas aby porzucić pracę dla  korporacji i zrealizować pomysł, który narastał od wielu lat i połączyć pracę ze swoją pasją. 

Poszukiwania genealogiczne to niezwykle wciągające zajęcie, niezliczone godziny spędzone na wertowaniu archiwów dostępnych w internecie.  Jednak nie wszystko udaje się odnaleźć w udostępnianych dokumentach, czasami trzeba podjąć poszukiwania w parafiach lub szukać innych źródeł. To trochę jak prowadzenie wykopalisk archeologicznych, gdzie każdy szczegół jest ważny, czasem zaskakujący oraz  pomaga złożyć w całość historię życia naszych przodków. Pierwsze sukcesy pomogły mi odkryć niesamowite historie z przeszłości rodziny oraz połączyć fakty dawno zasłyszanych historii. Rodzina mojego ojca, jak wiele polskich rodzin w czasie drugiej wojny światowej została zdziesiątkowana. Babcia i dziadek trafili do więzienia niemieckiego. Dziadek nigdy już się nie odnalazł. Tata jako trzyletnie dziecko został wywieziony wraz z dalszą rodziną w głąb Rosji, na Syberię do rosyjskich łagrów. Wrócił do Polski dopiero w wieku 10 lat.  Dodatkowo wiele lat komunizmu po zakończeniu drugiej wojny światowej nie pozwalało ujawniać wielu faktów.

Burzliwe losy historii Polski podzieliły na zawsze wiele rodzin.  Wielu Polaków na przestrzeni dziejów było zmuszonych emigrować w poszukiwaniu chleba lub z powodów politycznych.  

I tak zrodził się pomysł aby Tym, którzy byli zmuszeni do emigracji wiele lat temu  lub ich potomkom, pomóc na nowo odkryć polskie korzenie.  

Dla mnie trawa i drzewa nigdzie nie są tak soczyście zielone, a chleb tak pachnący jak w Polsce…

Kontakt

Telefon

+48 694 861 323

Email

office.polishroots@gmail.com

Projekt strony