1 i 2 Listopada  przypada dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

To dni refleksji, zadumy i wspomnienia

1 Listopada  obchodzimy w Polsce  dzień Wszystkich Świętych. Ten dzień  wbrew powszechnej opinii jest poświęcony zmarłym ale tym uznanym za Świętych przez kościół katolicki. Natomiast w dniu  2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny i czcimy wówczas pamięć naszych zmarłych.

Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Święto to ma bardzo długą tradycję. W religii katolickiej zwyczaj wspominania zmarłych, jako święta kościelnego zapoczątkował w VII wieku  papież Bonifacy IV. Wtedy jednak święto to obchodzono 1 maja i wspominano głównie męczenników kościoła. Natomiast w VIII wieku przeniesiono ten dzień na 1 listopada, a w IX w postanowiono, że w tym dniu będziemy również czcili pamięć świętych.

Jednak, w tradycji zarówno 1 maja jak i 1 listopada odpowiadały mniej więcej datom,  kiedy słowiańscy przodkowie wspominali  zmarłych. Daty te były uzależnione od faz księżyca.

Obrzędy te nazywano Zaduszkami lub Dziadami.  Pierwotnie Dziady czy Zaduszki były przygotowaniem do właściwego święta zmarłych. Wierzono, że tego dnia dusze naszych przodków przenikają do świata żywych. Aby nie zbłądziły podczas wędrówki rozpalano ogniska. Jeszcze na początku lat 90. często  widać było łunę ognia nad cmentarzami. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, tyle, że ogniska zastąpiono zniczami.

Innym zwyczajem było to, iż nasi przodkowie w noc z 31 października na 1 listopada organizowali uczty, jedli, pili i bawili się aby w ten sposób ugościć również dusze zmarłych. Do końca XIX wieku zwyczajem  było pozostawianie na stołach posiłków dla zmarłych oraz otwartych drzwi. W wielu kulturach nadal możemy obserwować spożywanie posiłków nad grobami bliskich.

Za czasów PRL-u święto 1 listopada nazywano Dniem zmarłych, gdyż partia nie chciała, aby ten dzień kojarzono z kościołem.

Tradycja  nawiedzania grobów naszych bliskich jest bardzo silna i najbardziej powszechnym dniem ku temu jest 1  i 2 listopada.  Groby naszych bliskich ozdabiamy wówczas kwiatami i zniczami. Jest to też okazja do odwiedzania rodzinnych stron oraz spotkań rodzinnych.

W tych dniach warto też odwiedzić groby nie tylko naszych bliskich, ale także nagrobki zapomniane przez innych. Dni te powinny być okazją do zadumy i refleksji.

Website by: