Pierwszy krok do rozpoczęcia budowy drzewa genealogicznego
Najcenniejszym źródłem przy rozpoczęciu poszukiwań genealogicznych są nasze domowe archiwa.
Wszelkie dokumenty takie jak akty z urzędów stanu cywilnego (urodzenia, zawarcia małżeństwa, zgonu) ale również świadectwa szkolne, legitymacje, książeczki wojskowe, testamenty i inne tego typu dokumenty papierowe są dla genealoga nieocenionym źródłem informacji.
Istotne też jest abyśmy spotkali się z najstarszymi osobami z naszej rodziny i postarali się uzyskać od nich jak najwięcej informacji.
Do bardzo ważnych dokumentów należą również fotografie rodzinne.
Opisy na fotografiach
Kiedyś istniał zwyczaj opisywania zdjęć na rewersie. Można tam znaleźć cenne informacje takie jak daty, dedykacje lub inne istotne informacje o osobach widniejących na fotografii lub okolicznościach i miejscu ich wykonania. Te zatrzymane klatki z filmu życia naszych przodków to niezwykle cenne pamiątki, które pomogą nam odtwarzać historię naszej rodziny.
Jeżeli brakuje na odwrocie opisu warto przy okazji spotkań rodzinnych z najstarszymi członkami naszego rodu spróbować odtworzyć te dane. W miarę możliwości postarajmy się uzupełnić najważniejsze dane. Fotografie najlepiej opisywać miękkim ołówkiem. Atrament , flamaster lub długopis z biegiem czasu oraz pod wpływem wilgoci może stać się mniej nieczytelny lub nawet zniszczyć fotografię.
PamiÄ™tajmy również aby opisy byÅ‚y czytelne i wyraźne. Jeżeli nie jesteÅ›my w stanie podać konkretnej daty zawsze możemy podać przypuszczalny przedziaÅ‚ czasowy. Informacje dotyczÄ…ce osób najlepiej aby zawieraÅ‚y imiÄ™ i nazwisko. Unikajmy opisów typu np. „ moja babcia, mama i ja â€. Ważne aby nawet nasi potomni byli w stanie zidentyfikować osoby przedstawione na fotografii.
Tak przygotowane albumy rodzinne będą cenną pamiątką , dla całej naszej rodziny.
Przechowywanie dokumentów i albumów
Okazuje się, że niejednokrotnie fotografie papierowe przetrwały dłużej niż te ówczesne zapisywane na nośnikach cyfrowych. Chyba każdemu zdarzyło się utracić tego typu albumy poprzez niefortunne sformatowanie dysku lub uszkodzenie nośnika. Warto tworzyć równolegle albumy w wersji papierowej.
Papierowe dokumenty i fotografie należy przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu światła, aby nie wyblakły. Do przechowywania tradycyjnych fotografii najlepiej wykorzystać albumy starego typu (z czarnymi kartkami). Pamiętajmy też aby fotografii nie przyklejać bezpośrednio do kartek a użyć specjalnych kartonowych rożków, w które wkładamy zdjęcia.
Wkładanie zdjęć w koszulki lub folię znacznie przyspiesza starzenie się fotografii, dodatkowo mogą się skleić z folią. Natomiast trzymanie luzem powoduje zwijanie się brzegów w łódkę.
Porządkując zdjęcia w albumie dobrze jest zachować w miarę możliwości chronologię.
Dokumentów i albumów nie należy przechowywać w piwnicach, na strychu lub w garażu gdzie mogą ulec zawilgoceniu. Wilgoć może bezpowrotnie zniszczyć każdą fotografię. Zapewne zauważyliście, że zdjęcia przedwojenne często są trwalsze od tych z końca lat XX. Dzieje się tak za sprawą gorszej jakości papieru i innych materiałów wykorzystywanych masowo od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dawniej fotografia była oznaką pewnego prestiżu, statusu społecznego, fotografie były przygotowywane w głównej mierze przez zawodowych fotografów. Niektóre z fotografii przyklejano nawet na cienką dyktę. Niestety tego typu zdjęcia mogły zostać uszkodzone przez korniki. Poniżej przykład zdjęcia uszkodzonego przez korniki:
Najcenniejsze fotografie warto zeskanować
Nie tylko jest to znakomity sposób na zabezpieczenie kopii starych zdjęć, ale też będą bardzo pomocne przy tworzeniu rodzinnego drzewa genealogicznego. Wzbogacą archiwa, którymi będziemy mogli w łatwy sposób podzielić się z innymi członkami naszej rodziny.
Dodatkowo przy skanie zdjęcia możemy zamieścić cenne informacje nie niszcząc przy tym oryginalnej fotografii.
Istnieją firmy specjalizujące się w odczytywaniu informacji uwidocznionych na zdjęciu. Mogą to być informacje np. dotyczące miejsca wykonania , statusu społecznego, przynależności do jednostki wojskowej itp.
Często stare fotografie przedstawiają nieistniejące już budynki. Mogą być cennym źródłem informacji dla historyków czy instytucji kulturowych.
~
Praca nad porządkowaniem fotografii może być żmudna ale zapewne przyniesie nam wiele satysfakcji i możliwe, że pomoże nam odkryć zaskakujące rodzinne historie. Poza tym, jest też okazją do spotkań rodzinnych i ocalenia od zapomnienia historii naszych przodków.
Przygotowane albumy zapewne pozostaną cenną pamiątką dla całej naszej rodziny.